Projektowanie - projekty indywidualne, typowe oraz adaptacje

Projekty indywidualne

Choć projekt indywidualny wciąż jeszcze budzi w inwestorach złe skojarzenia ze zbyt wygórowaną ceną, rozwiązanie to ciągle zyskuje na popularności. Zdarza się, że pomimo przeglądnięcia setek typowych projektów i znajdowania ciągle nowych kompromisów, nadal nie jesteśmy pewni, że to właśnie dom dla nas.

Projekt indywidualny, to dom szyty na miarę, dostosowany do naszych potrzeb, możliwości i warunków w jakich będzie budowany

Tego typu projekt, to też jedyne rozwiązanie w przypadku rozbudowy, lub wielu obiektów przeznaczonych dla usług, przemysłu i użyteczności publicznej.

We współpracy z doświadczonymi projektantami opracujemy dla Państwa projekt indywidualny spełniający wszystkie oczekiwania.

Projekty typowe

Nasza firma we współpracy z wieloma znanymi pracowniami projektowymi pośredniczy w sprzedaży typowych projektów domów jednorodzinnych. Współpraca ułatwia nam szybkie uzyskanie konkretnego projektu oraz zgodę na zmiany, pozwala też na zaoferowanie korzystnych cen. Ciągle poszerzamy naszą ofertę, jeśli więc interesuje Państwa gotowy projekt typowy z dostępnych na rynku, możemy pomóc w jego zakupie.

Adaptacje projektów typowych

Adaptacja projektu typowego to inaczej dostosowanie gotowego projektu budynku do warunków miejscowych, czyli konkretnie takich, jakie mamy na naszej działce. Może ona jednocześnie obejmować zmiany, jakich chcemy dokonać.

Projektant wykonujący adaptację musi w pierwszej kolejności sprawdzić zgodność takiego projektu z miejscowym planem zagospodarowania (lub warunkami zabudowy) dla naszej działki. Jeśli są różnice, projekt musi zostać dopasowany do warunków określonych w planie. Następny krok, to sprawdzenie i ewentualna korekta konstrukcji budynku. Dotyczy to w szczególności fundamentów, które muszą uwzględniać nośność gruntu na naszej działce oraz konstrukcji dachu i ścian, które dostosowuje się do miejscowej strefy obciążenia śniegiem i wiatrem. Na następnym etapie adaptacji można również wprowadzić zmiany, których życzy sobie inwestor. Warto poszukać takiego projektu typowego, który będzie wymagał mniejszej ilości wprowadzanych zmian, ale nie jest to konieczność. Każdą wprowadzaną zmianę należy dobrze przemyśleć, ponieważ projekt typowy jest zwykle dopracowany w szczegółach i zdarza się, że z pozoru niewielka zmiana w jednym miejscu, powoduje problem lub kolizję w innym. Jest bardzo istotne, aby projektant adaptujący projekt przewidział wszystkie konsekwencje wprowadzanych zmian i rozwiązał ewentualny problem jeszcze na etapie projektu, ponieważ w trakcie budowy nie będzie to już takie proste.
Ostatni etap adaptacji, to sporządzenie planu zagospodarowania działki. Polega on przede wszystkim na umieszczeniu na mapce naszego budynku oraz wyznaczeniu trasy przyłączy, dróg, chodników, miejsc parkingowych i terenów zielonych. Również tu należy wziąć pod uwagę ustalenia miejscowego planu zagospodarowania oraz wszystkich warunków wydanych przez dostawców wody, prądu, gazu, właściciela drogi dojazdowej itp.
Adaptacja projektu musi być wykonana przez projektantów wszystkich branż, jakie zawiera nasz projekt, czyli zwykle w przypadku domu jednorodzinnego branży architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej w zakresie wod-kan, gazowej i elektrycznej.


Nasza firma wykona dla Państwa projekt niezależnie od tego czy będzie on typowy czy indywidualny. Poświęcimy wiele czasu na to, aby uwzględnić w nim wszystkie indywidualne potrzeby inwestora, nawet te, których może nie być świadomy. Więcej czasu poświęconego na projektowanie procentuje bezproblemową realizacją budowy i zadowoleniem klienta z końcowego efektu.